Skip Ribbon Commands
- محتویات اصلی صفحه
SharePoint
ارائه گزارش عملکرد موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در بازدید آقای دکتر خاوازی

آقای دکتر خاوازی رئیس محترم سازمان تات و هیات همراه ایشان شامل معاونین و مدیران محترم سازمان تات در تاریخ 97/11/27  از موسسه بازدید نمودند. در ضمن این بازدید طی نشستی که در محل موسسه برگزار شد، گزارش عملکرد موسسه و همچنین اهم دستاوردهای تحقیقاتی و اجرایی موسسه توسط آقای دکتر عصّاره ارائه گردید.

آقای دکتر خاوازی ضمن تشکر و قدردانی از زحمات ارزشمند آقای دکتر عصّاره و همکاران ایشان، اظهار داشتند تصمیم گیری های بجا و شفاف ایشان تاثیر مهمی در پیشرفت و ارتقاء جایگاه موسسه داشته است. ایشان به نقش مهم معرفی پروژه های تحقیقاتی، دفاع از یافته ها و خروجی های سازمان تحقیقات در خصوص شناسایی بهتر سازمان و موسسات ذیربط اشاره کردند و متذکر شدند معرفی دستاوردها و نتایج تحقیقاتی در تغییر نگرش و حمایت سیاستگزاران و سیاستمردان کشور از این سازمان تاثیرگذار است.

آقای دکتر خاوازی به راه اندازی سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی که از سوی وزیر محترم تکلیف شده است اشاره کردند و اظهار داشتند خوشبختانه بخش اول این سیستم با سطح زیر کشت شروع شده است و از تجربیات و اطلاعات موسسه استفاده خواهیم کرد.

 در ادامه این نشست، آقای دکتر عصّاره رئیس محترم موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در ابتدا ضمن خوشامدگویی به رئیس محترم سازمان و هیات همراه از برگزاری این جلسه که به منظور ارائه گزارش عملکرد موسسات تحقیقاتی صورت می گیرد بعنوان یک کار ارزشمند و حسنه یاد کردند و از آقای دکتر خاوازی بابت زحمات انجام شده سپاسگزاری نمودند. ایشان سخنرانی خود را به اهم دستاوردهای موسسه اختصاص دادند. ایشان در ابتدا به بیش از 580 هزار تن بذر محصولات مختلف زراعی شامل بیش از 506 هزار تن بذر طبقه گواهی شده در سطحی بالغ بر 6 هزار هکتار در سال 97 و همچنین بیش از 79 هزار تن بذر طبقه های پیش پایه و پایه و لاین در سطحی بالغ بر 36 هزار هکتار که تحت نظارت موسسه تولید شده است اشاره نمودند که نقش این موسسه در خودکفایی تولید گندم با نظارت بر تولید 543 هزارتن بذر گندم غیر قابل انکار است.

همچنین در سال 97 بیش از 320 هزار اصله نهال گواهی شده، 708 هزار چشمه پیوندک و بیش از 14 میلیون نهال شناسه دار در کشور تولید شده است.

در خصوص تجاری سازی و ثبت ارقام گیاهی در سال 1397، 55 رقم تولید داخل و 178 رقم وارداتی و 14 مورد ثبت رقم توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال انجام شده است.  

آقای دکتر عصّاره افزودند این موسسه توجه ویژه ای به امر آموزش کارشناسان و بهره برداران داشته و از برگزاری دوره های آموزشی بعنوان پاشنه آشیل موسسه یاد نمودند که در این راستا در خصوص آموزش بهره برداران و مدیران فنی شرکتهای تولید بذر موسسه اقدام به برگزاری دوره های آموزشی متعدد و متنوعی نموده است که حدود 2500 نفر ساعت در سالجاری تحت آموزش های فنی قرار گرفته اند. همچنین اعضای هیات علمی موسسه بیش از 1200 نفر ساعت و اعضای غیر هیات علمی بیش از 6400 نفر ساعت تحت آموزش قرار گرفتند.    

ایشان در ادامه به راه اندازی و بهره برداری از سیستم رتبه­بندی شرکت­های تولیدکننده بذر اشاره کردند و اظهار داشتند راه اندازی این سیستم اتفاق خوبی بود که با همت و تلاش همکاران ما با موفقیت و پشتکار در حال انجام است. شاخص های کیفیت بذور تولیدی، ماشین­آلات، مدیرفنی، تجهیزات آزمایشگاهی و مشتری­مداری را در قالب سیستم امتیازسنجی قراردادیم و طبق آمار و بررسی­های صورت گرفته در فاز اول این رتبه­بندی متاسفانه رتبه یک نداشتیم، تعدادی از این شرکت­ها دارای رتبه2 و تعدادی در رتبه 3 و 4 قرار دارند. به شرکت­های دارای رتبه 5 فرصت ارتقا دادیم تا امتیاز خود را بر اساس شاخص­های ما بالا ببرند، در غیر اینصورت مجوز آنها ابطال خواهد شد و در صورت کسب رتبه یک برای شرکت­های رتبه 2 به بالا امتیاز واگذاری ارقام داده خواهد شد و همچنین برخی از امتیازات موسسه به آنها تفویض خواهد شد. ایجاد جو رقابتی سالم و ارتقاء بذور تولیدی کشور از مزایای راه اندازی این سیستم است.

آقای دکتر عصّاره توسعه نظارت الکترونیک را یکی دیگر از دستاوردهای مهم موسسه یاد کردند و افزودند خوشبختانه با بهره­گیری از نظام کنترل و نظارت الکترونیک، امر کنترل و نظارت بر بازرسی ناظرین مزارع را در سطح کشور از 8 استان به 22 استان افزایش دادیم و 146 هزار هکتار از مزارع کشور با سیستم نظارت الکترونیک پایش و کنترل میشود مزارع سیب­زمینی، سورگوم، برنج، حبوبات (بغیر از یک استان) صد در صد و گندم و جو (60 درصد) توسط این سیستم نظات الکترونیک میشوند. دقت، سرعت و گزارش گیری و از همه مهم­تر فرهنگ سازی از مزایای این نظام است.

ایشان در ادامه افزودند، تولید40 درصد بذر دلینته پنبه، تولید 16 درصد بذر پیاز، افزایش تولید بذر سبزی و صیفی و حبوبات جهش خوبی در نظام گواهی بذر در کشور بوده است.

همچنین انجام سالیانه بیش از 510 هزار آزمون های بذر مانند آزمون تشخیص بیماری های قارچی، ویروسی و باکتریایی، آزمون های تجزیه کیفی بذر و آزمایشات مولکولی یکی دیگر از دستاوردهای این موسسه است.

آقای دکتر عصّاره در دستاورد دیگر موسسه به موضوع آماده­سازی زیرساختهای تولید نهال و شناسه­دار کردن 5/14 میلیون نهال توسط موسسه در کشور اشاره کردند و اظهار داشتند سال گذشته اولین لیبل آبی را که مطابق با استانداردهای جهانی است برای نهال گواهی شده صادر کردیم و انشاا...  در سال آینده با افزایش تولید پیوندک اصیل و ایجاد باغات مادری و همچنین تولید پایه اصیل و همکاری با شرکت های کشت بافتی صدور لیبل آبی را در کشور افزایش دهیم. دستیابی به دانش فنی تکثیر تجاری ژنوتیپ های بومی عناب که یک طرح سفارشی و موفقیت آمیز بود آماده واگذاری است، ایجاد اولین باغات مادری زردآلو، اولین باغ مادری گردو در استان همدان، تولید نهال گواهی شده آلو، شلیل و هلو نیز از سایر دستاوردهای این موسسه است.   

ایشان به برگزاری جلسات منظم کمیته ملی ثبت ارقام گیاهی در موسسه و ارزیابی و اعلام ارقام جدید ایرانی و خارجی بعنوان جهشی موفق در معرفی ارقام جدید گیاهی اشاره داشتند و اظهار داشتند با همکاری سازمان محترم تات و با کمک ابزاری از قبیل آیین نامه های اجرایی و دستورالعمل ها کارهای مهمی از قبیل حفاظت از حقوق بهنژادگر با اعطای حمایت موقت، اعطای مجوزهای اجرایی برای بهنژادگر، ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای تکثیر بذر ارقام خارجی و ایرانی با استفاده از شرایط اقلیمی ایران برای صادرات بذر و اشتغال زایی در کشور انجام شده است.  

تعیین مناطق مناسب تولید بذر و نهال، تدوین استانداردهای تولید بذر و نهال، افزایش نظارت بر مزارع طبقات مختلف بذری، افزایش کنترل و نظارت بر تولید نهال گواهی شده و نهال شناسه دار، نظارت برهسته های اولیه، احداث باغات مادری و واحدهای کشت بافتی، افزایش نظارت بر تجاری سازی ارقام تولید داخل، حمایت معنوی از ارقام معرفی شده، برگزاری دوره های آموزشی مختلف در سطح ستادی و استانی، افزایش صدور و تمدید مجوزهای تولید بذر و نهال برای شرکت های تولیدکننده، دستیابی به طرح فرمولاسیون پوشش دار کردن بذر گندم، موضوع صادرات و واردات و همکاری مستمر با گمرکات، امضای تفاهم نامه با سازمان تعزیرات و برگزاری دوره های آموزشی مشترک وگشت های مشترک در استان ها، ارائه مقالات علمی و ترویجی و پژوهشی، طرح های تحقیقاتی مرتبط با وظایف قانونی موسسه، چاپ کتاب و نشریات، توسعه ارتباطات بین المللی با موسسات بین المللی نظیر نکتنبو هلند و عقد تفاهم نامه و اعزام کارشناسان موسسه جهت شرکت در دوره های آموزشی با هزینه هلند از سایر دستاوردهای مهم این موسسه بوده است.   


 

 


 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.