برگزاری پنجاه و سومین کمیته معرفی رقم

جلسه پنجاه و سوم کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 98/10/25 با حضور اکثریت اعضای کمیته، در موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه گزارش معرفی دو لاین گندم دیم بهاره، دو هیبرید آفتابگردان، یک لاین کنجد و یک هیبرید ذرت به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1-گزارش معرفی دو لاین گندم دیم بهاره توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور ارائه شد. این دو لاین به دلیل ویژگی‌های مطلوب زراعی در مقایسه با شاهد آفتاب و کریم از جمله زودرسی، وزن هزار دانه بالا، عملکرد بیشتر و مقاومت به بیماری زنگ زرد و قهوه‌ای ارتفاع بوته بیشتر و مقاومت به خوابیدگی، کیفیت نانوایی برتر و مناسب برای کاشت در دیم‌زارهای گرمسیر و نیمه گرمسیر کشور مورد تایید قرار گرفتند و با نام های "پایا" و " کبیر" معرفی شدند.

2- گزارش معرفی دو هیبرید آفتابگردان توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. این دو هیبرید سینگل کراس با ویژگی­های زودرسی، یکنواختی، عملکرد دانه بالا، ارتفاع بوته مناسب برای برداشت مکانیزه، متحمل به بیماری­های سفیدک کرکی و زنگ (نژاد 334)، تحمل نسبی در برابر پوسیدگی ذغالی در مقایسه با شاهد فرخ مورد تایید قرار گرفتند و به ترتیب با نام های "گلسا" و "زرین" نامگذاری شدند. رقم گلسا مناسب برای کشت اول مناطق معتدل و سرد و رقم زرین مناسب برای کشت تابستانه و شرایط محدودیت فصل در مناطق معتدل و معتدل سرد می­باشد.

3-گزارش معرفی یک لاین کنجد توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین مذکور حاصل از تلاقی ارقام اولتان و یکتا بوده با عملکرد بالا، طول دوره رویش کوتاه در مقایسه با شاهد اولتان و برخورداری از سه کپسول در محور برگ، مناسب برای اقلیم معتدل با نام "سردار" مورد تایید قرار گرفت.

4- گزارش معرفی یک هیبرید جدید ذرت سینگل­کراس 715(KSC715) توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. هیبرید مذکور دارای افزایش عملکرد در مقایسه با هیبریدهای با گروه‌ رسیدگی یکسان، کیفیت علوفه بالاتر، نیمه مقاوم نسبت به بیماری سیاهک معمولی ذرت، نیمه‌مقاوم نسبت به بیماری پوسیدگی فوزاریومی بلال و دارای سازگاری مناسب با مناطق مختلف کشور می­باشد و با نام "پایا" مورد تایید قرار گرفت.

 
تاریخ:
1398/12/04
تعداد بازدید:
1329
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal