برگزاری پنجاه و چهارمین جلسه کمیته معرفی رقم

جلسه پنجاه و چهارم کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 98/11/30 با حضور اکثریت اعضای کمیته، در موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه گزارشات معرفی دو ژنوتیپ گیلاس، یک لاین کلزای زمستانه، سه لاین کلزای بهاره و یک لاین گندم نان به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1-گزارش معرفی دو ژنوتیپ گیلاس توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم باغبانی ارائه شد. این دو ژنوتیپ جزء ارقام زودرس بوده و متوسط وزن میوه این دو ژنوتیپ در مقایسه با رقم عدلی بالاتر است. با توجه به ویژگی­های مثبت این دو ژنوتیپ، به ترتیب با نام­های " شاندیز" و " توس" مورد تایید قرار گرفتند.

2- گزارش معرفی یک لاین کلزای زمستانه توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین مذکور نسبت به رقم شاهد Okapi دارای برتری عملکرد دانه و عملکرد روغن است، با توجه به پتانسیل عملکرد بالا و سازگاری خوب این لاین به شرایط مناطق سرد و معتدل سرد کشور در قیاس با ارقام شاهد و آزاد گرده افشان، با نام " نیلوفر" مورد تایید قرار گرفت.

3- گزارش معرفی سه لاین کلزای بهاره توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد.

الف-لاین اول :یک لاین آزادگرده افشان بوده که دارای برتری عملکرد دانه و روغن نسبت به شاهد RGS003، سازگاری مناسب در شرایط اقلیم گرم جنوب کشور، زودرسی ده روزه نسبت به شاهد و امکان فرار از خشکی انتهای فصل، دارا بودن مقادیر بیشتر اسید چرب تک غیر اشباعی و مقادیر کمتر اسیدهای چرب چند غیر اشباعی و مقدار کمتر گلوکوزینولات می­باشد که با توجه به ویژگی های ذکر شده با نام " آسا" مورد تایید قرار گرفت.

ب- لاین دوم : یک لاین آزاد گرده افشان بوده که از سازگاری مناسبی در شرایط اقلیم گرم جنوب کشور برخوردار است، برتری عملکرد دانه و روغن نسبت به شاهد RGS003 می­باشد، بدلیل دارا بودن مقادیر بیشتر اسید چرب تک غیر اشباعی و مقادیر کمتر اسیدهای چرب چند غیر اشباعی و نیز مقدار کمتر گلوکوزینولات از کیفیت بهتری برخوردار است که با نام " روشنا" مورد تایید قرار گرفت.

ج) لاین سوم : به‌عنوان یک لاین آزاد گرده افشان از سازگاری بالایی در شرایط اقلیم گرم شمال و گرم جنوب کشور برخوردار است، دارای برتری عملکرد دانه و روغن نسبت به شاهد RGS003، بدلیل دارا بودن مقادیر بیشتر اسید چرب تک غیر اشباعی و مقادیر کمتر اسیدهای چرب چند غیر اشباعی و نیز مقدار کمتر گلوکوزینولات از کیفیت بهتری برخوردار است که با نام " آرام" مورد تایید قرار گرفت.

4-گزارش معرفی یک لاین گندم نان توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. این لاین دارای تیپ رشد بینابین بوده و با سازگاری بالا با منطقه سرد کشور، پتانسیل عملکرد بالا و مقاومت قابل قبول به بیماری زنگ زرد با نام "حیران" مورد تایید قرار گرفت.

 
تاریخ:
1398/12/04
تعداد بازدید:
2140
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal