برگزاری پنجاه و پنجمین جلسه کمیته معرفی رقم
جلسه پنجاه و پنجم کمیته معرفی رقم به صورت غیرحضوری در فرودین 1398 برگزار گردید. در این جلسه گزارش های معرفی ارقام موسسات تحقیقاتی شامل یک هیبرید چغندرقند متعلق به موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند، سه لاین گندم، دو لاین جو و دو لاین گندم دوروم متعلق به موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و همچنین دو لاین جو متعلق به موسسه تحقیقات دیم کشور به شرح ذیل ارائه و بررسی گردیدند:
1- گزارش معرفی یک هیبرید چغندرقند با کد SBSI058 مورد بررسی قرار گرفت. این هیبرید جدید، یک رقم دیپلویید منوژرم مقاوم به بیماری ریزومانیا و مناسب کشت بهاره در مناطق مختلف کشور می-باشد که دارای درصد قند خالص مطلوب بوده، مناسب برای کشت در مناطق آلوده به بیماری ریزومانیا چغندرقند نظیر آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خراسان رضوی و فارس می باشد که با نام "کیمیا" مورد تایید قرار گرفت.
2- گزارش معرفی دو لاین گندم با کدهای M-94-15 و M-94-14 به شرح ذیل مورد بررسی قرار گرفت.
2-1- لاین M-94-15 با پتانسیل عملکرد خوب در شرایط آبیاری بهینه و شرایط کم آبیاری، زمان رسیدگی مناسب، مقاوم به ریزش دانه، کیفیت نانوایی خوب و بخصوص مقاومت مطلوب و قابل قبول نسبت به بیماری¬های زنگ زرد و قهوه¬ای و مناسب برای کشت در مناطق معتدل، با نام "فرین" مورد تایید قرار گرفت.
2-2- لاینM-94-14 با پتانسیل عملکرد مناسب در شرایط آبیاری بهینه و عملکرد قابل قبول در شرایط کم آبیاری، کیفیت نانوایی خوب و مقاومت مطلوب و قابل قبول نسبت به بیماری¬های زنگ زرد و قهوه¬ای و مناسب برای کشت در مناطق معتدل، با نام "امین" مورد تایید قرار گرفت.
3- گزارش معرفی یک لاین گندم با کد S-93-15مورد بررسی قرار گرفت. لاین مذکور با پتانسیل عملکرد دانه بالا، واکنش مقاوم تا نیمه حساسیت به بیماری زنگ زرد و مقاوم به ریزش دانه، کیفیت بسیار مطلوب برای تهیه نان¬های ایرانی و مناسب برای کشت در مناطق گرم جنوب، مناطق جنوبی استان فارس، مناطق گرم استان¬های لرستان، کرمان، خراسان رضوی و کرمانشاه، با نام "سحر" مورد تایید قرار گرفت.
4-گزارش معرفی دو لاین جو با کد¬های CBD-86-7و WB-90-14 به شرح ذیل مورد بررسی قرار گرفت.
4-1- لاین CBD-86-7با سازگاری خوب در مناطق مختلف اقلیم سرد کشور، پتانسیل عملکرد بالا و وزن هزار دانه بالا در شرایط تنش خشکی آخر فصل، زودرسی، مقاومت بالا نسبت به بیماری های لکه نواری قهوه ای و اسکالد جو، مقاومت بالا نسبت به خوابیدگی و شکنندگی محور سنبله و مناسب برای کشت در اراضی با محدودیت آب آبیاری در اواخر دوره رشد در مناطق سرد استان¬های اردبیل، همدان، مرکزی، البرز، خراسان رضوی، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، چهار محال و بختیاری، فارس، قزوین، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، تهران و کرمان، با نام "آذران" مورد تایید قرار گرفت.
4-2- لاین WB-90-14 با سازگاری خاص به منطقه گرم و مرطوب شمال کشور، پتانسیل عملکرد بالا، وزن هزار دانه بالا، نداشتن گلچه های عقیم جانبی در سنبله، مقاومت بالا نسبت به بیماری های سفیدک سطحی، لکه نواری و لکه توری جو، مقاومت بالا نسبت به خوابیدگی، ریزش دانه و شکنندگی محور سنبله و مناسب برای کشت در اراضی آبی واقع در اقلیم گرم و مرطوب شمال کشور شامل استان های گلستان، مازندران و مناطق گرم استان اردبیل (دشت مغان)، با نام "نوبهار" مورد تایید قرار گرفت.
5-گزارش معرفی دو لاین گندم دوروم با کد های DW-92-5و DM-93-8 به شرح ذیل مورد بررسی قرار گرفت.
5-1- لاین DW-92-5 با پتانسیل عملکرد بالا، کیفیت و ارزش غذایی مطلوب و مقاومت به بیماری زنگ قهو ای و مناسب برای کشت در مناطق دارای آب و هوای گرم با نام "تابان" مورد تایید قرار گرفت.
5-2- لاین DM-93-8 با عملکرد دانه بالاتر نسبت به شاهد، دارای پایداری عملکرد دانه و سازگاری مناسبتر با مناطق معتدل کشور با رنگ دانه زرد کهربایی و مقاوم به بیماری های زنگ زرد و قهوه ای، مقاوم به خوابیدگی و مقاوم به ریزش دانه و مناسب برای کشت در مناطق معتدل کشور بویژه مناطقی که بیماری زنگ زرد و زنگ قهوه ای عامل محدود کننده تولید گندم هستند، با نام "ثنا" مورد تایید قرار گرفت.
6 - گزارش معرفی یک لاین جو با کد لاین شماره 12 مورد بررسی قرار گرفت. لاین مذکور با میانگین عملکرد بالا نسبت به رقم ماهور به عنوان شاهد برتر در شرایط ایستگاهی و نیز افزایش عملکرد معنی‌دار نسبت به رقم شاهد در شرایط آبیاری تکمیلی و مناسب برای کشت در دیم‌زارهای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری کشور، با نام "ماهنشان" مورد تایید قرار گرفت.
7- گزارش معرفی لاین جو Orza-96/4/Tokak/3/CWB117-77-9-7//Alpha/Durra مورد بررسی قرار گرفت. لاین مذکور با عملکرد دانه بیشتر نسبت به رقم آبیدر(17 درصد افزایش)، عملکرد بیوماس بیشتر نسبت به آبیدر در آزمایشات آنفارم، پایداری عملکرد نسبی، وزن هزار دانه بیشتر به میزان 2 گرم، دارای تیپ رشد بینابین، با مقاومت نسبت به بیماریهای لکه قهوه‌ای، سفیدک پودری و زنگ برگی و نیمه حساس تا نیمه مقاوم نسبت به بیماری اسکالد و مناسب برای کشت در مناطق سرد و سرد معتدل دیم، با نام "آردا" مورد تایید قرار گرفت.
تاریخ:
1399/05/13
تعداد بازدید:
606
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal