پیش بینی افزایش 35 درصدی تولید بذر گواهی شده سبزی و صیفی در کشور

پیش بینی می شود سطح زیر کشت بذر گواهی شده سبزی و صیفی در سال زراعی جاری حداقل 20 درصد و میزان تولید بذر 35 درصد افزایش یابد.

به این مطلب را معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، اعلام کرد و افزود: با توجه به قیمت ارز، انتظار داریم بذر بیشتری در کشور تولید شود، زیرا واردات برخی از اقلام بذر سبزی و صیفی در حال حاضر فاقد توجیه اقتصادی است.

صمد مبصّر سطح زیر کشت بذر گواهی شده سبزی و صیفی در کشور در سال 98 را 236 هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: از این سطح حدود 90 تن بذر گواهی‌شده تولید شده است.

وی ادامه داد: از 90 تن بذر سبزی و صیفی که توسط 26 شرکت خصوصی تولید شده است، 33 رقم آن اصلاح شده و 14 رقم بومی و محلی بودند.

مبصّر گفت: بذرهای تولید شده مربوط به 18 محصول سبزی و صیفی همچون گوجه فرنگی، پیاز، هویج، لوبیا سبز، نخود فرنگی، تربچه و شلغم است و تولید بذر این محصولات سالانه رشد تصاعدی دارد.

وی گفت: در سال گذشته 10 استان کشور از جمله اصفهان، تهران، البرز، استان مرکزی و خراسان رضوی در تولید بذر سبزی و صیفی مشارکت داشتند.

تولید 55 درصد بذر گواهی شده سبزی و صیفی در کشور

معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با بیان این که به طور میانگین سالانه حدود 70 میلیون یورو بذر سبزی و صیفی وارد کشور می شود، بیان داشت: تخمین زده می‌شود 45 درصد بذر مورد نیاز سبزی و صیفی مورد نیاز کشور وارداتی بوده و مابقی بذر مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در ابتدای سال 98 به دلیل اختصاص ارز 4200 تومانی به بذر، واردات این نهاده در بخش سبزی و صیفی به 106 میلیون یورو رسید، اما در تابستان همان سال تعلق ارز ترجیحی به بذر سبزی و صیفی متوقف و در فروردین سال 99 نیز ارز نیمایی برای واردات کلیه بذرها مصوب شد و از این رو واردات بذر سبزی و صیفی روند منطقی پیدا کرد.

مبصّر در همین حال متوسط کل واردات بذر گیاهان زراعی، سبزی و صیفی فضای باز و گلخانه ای و گل و گیاهان زینتی را به لحاظ وزنی 7 هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: این رقم تنها 1.2 درصد تولید 600 هزارتنی کل بذر گواهی شده در داخل کشور است.

وی گفت: در بدترین شرایط تحریم و مسایل پس از برجام، خوشبختانه با پشتیبانی مناسب وزارت جهاد کشاورزی و همت شرکت های خصوصی، آسیب جدی به تهیه بذر از خارج صورت نگرفت.

معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال یادآور شد: اگر در مقاطعی واردات بذری با مشکل روبرو شده، تنها به دلیل مسایل مربوط به نقل و انتقال‌های بانکی بوده است.

وی درباره کل واردات بذر به لحاظ ارزشی اظهار داشت: سالانه 130 تا 140 میلیون یورو بذر گیاهان زراعی و گل و گیاه زینتی وارد کشور می شود که به لحاظ ارزشی 65 تا 70 درصد آن مربوط به بذر سبزی و صیفی است.

 

تاریخ:
1399/09/16
تعداد بازدید:
291
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal