برگزاری شصتمین جلسه کمیته معرفی رقم

جلسه شصتم کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 26/09/1399 با حضور اکثریت اعضای کمیته به صورت حضوری و وبینار با میزبانی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه گزارش­های معرفی یک لاین گندم مربوط به موسسه تحقیقات دیم کشور، دو لاین لوبیاسبز، یک لاین سورگوم دانه­ای و دولاین گندم مربوط به موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1- گزارش معرفی یک لاین گندم با کد MV18-2000/3/OMID//1-27-5489/C0ND0r"s" IRW 05-06-320-OMAR-OMAR-OQAM-OMAR توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات دیم کشور از طریق وبینار ارائه شد. لاین مذکور با عملکرد بیشتر در شرایط دیم و مقاومت به بیماری زنگ زرد با نام " جام" مورد تایید قرار گرفت.

2- گزارش معرفی دو لاین لوبیاسبز با کدهای KS10071 و KS940144 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد.

- لاین KS10071 : این لاین با دارا بودن ویژگی­هایی نظیر عملکرد بالا، زودرس و غلاف­های کشیده­تر و قلمی نسبت به رقم تجاری والنتینو، هم­زمانی رسیدگی در غلاف­ها و کاهش دفعات برداشت (کاهش هزینه برداشت)، قابلیت کشت بهاره و تابستانه و متحمل به ویروس BCMV مورد تایید قرار گرفت و با نام " آریان" معرفی شد.

- لاین KS940144 : این لاین نیز با ویژگی­هایی نظیر عملکرد بالا، غلاف­های کشیده­تر در مقایسه با رقم تجاری سانری ، رسیدگی هم­زمان و یکنواخت غلاف­ها، قابلیت کشت بهاره و تابستانه، مقاوم به ویروس BCMV، با نام "سپهر" مورد تایید قرار گرفت.

3- گزارش معرفی یک لاین سورگوم دانه­ای با کد KGS23 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین مذکور با قدرت رویش بالا، متحمل به خشکی، پتانسیل عملکرد بالا در شرایط نرمال و شرایط تنش خشکی، زودرسی، خاصیت سبزمانی، ارتفاع پدانکل مناسب برای برداشت مکانیزه و مقاوم به خوابیدگی با نام "فومن" تایید شد.

4- گزارش معرفی دو لاین گندم با کد N-92-9 و N-92-19 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد.

- لاین N-92-9: این لاین دارای پتانسیل عملکرد خوب، مقاومت قابل قبول نسبت به بیماری­های زنگ زرد، فوزاریوم سنبله و مقاومت نسبی (نیمه مقاوم) به سفیدک پودری، سپتوریای برگی و لکه خرمایی و مقاومت خوب به ریزش دانه، متحمل به جوانه­زنی روی سنبله قبل از برداشت، تحمل نسبی به خشکی و گرما و نیز کیفیت نانوایی خوب می­باشد که با نام "آراز" مورد تایید قرار گرفت.

- لاین N-92-19 : این لاین نیز دارای پتانسیل عملکرد خوب، مقاومت قابل قبول نسبت به بیماری­های زنگ زرد، زنگ قهوه­ای، فوزاریوم سنبله و مقاومت نسبی (نیمه مقاوم) به سفیدک پودری و مقاومت خوب به ریزش دانه، کیفیت نانوایی خوب و مناسب برای مناطق پرباران منطقه شمال با نام " آرمان" مورد تایید قرار گرفت.

 
تاریخ:
1399/10/02
تعداد بازدید:
199
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal