برگزاری شصت و یکمین جلسه کمیته معرفی رقم

شصت و یکمین جلسه کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 1399/10/10 با حضور اکثریت اعضای کمیته به صورت حضوری و وبینار با میزبانی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه گزارش­ معرفی دو هیبرید چغندرقند مربوط به موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند و نامه های وارده به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1- گزارش معرفی دو هیبرید چغندرقند با کدهایSBSI 068 و SBSI 069توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند ارائه شد. دو هیبرید مذکور دیپلویید منوژرم مقاوم به بیماری ریزومانیا و نماتد مولد سیست بوده و مناسب کشت بهاره می­باشند. درصد قند خالص و ناخالص هیبریدهای فوق مشابه ارقام داخلی بوده که به علت عملکرد ریشه بیشتر، موجب تولید شکر بیشتر در واحد سطح میشود. با توجه به ویژگی­های اشاره شده، هر دو هیبرید مورد تایید قرار گرفتند. هیبرید SBSI 068 با نام " نیکا" و هیبرید SBSI 069 با نام " تارا" معرفی شد.

2- در این جلسه تعدادی از نامه­های وارده که شامل درخواست شرکت آرمان سبز آدینه در خصوص بررسی مجدد معرفی یک رقم کلزا، درخواست شرکت پیشگامان آذر زرکشت ایرانیان مبنی بر بررسی مجدد معرفی یک رقم گندم و نیز درخواست آقای دکتر جلال صبا، استاد محترم دانشگاه زنجان در خصوص بررسی مجدد معرفی چهار لاین گندم مطرح و مورد بحث قرار گرفتند که نتایج بررسی­های برای متقاضیان ارسال خواهد شد.

در مورد برخی رویکردهای کمیته معرفی رقم از جمله نحوه ابلاغ ارقام تایید شده خارج از سازمان، نحوه تهیه گزارش معرفی رقم در مورد ارقام دارای منشاء ژنتیکی و فرآیند اصلاحی مشترک و نیز شیوه دریافت درخواست­های بررسی مجدد ارقام، بحث و بررسی صورت گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد و مقرر شد دبیرخانه کمیته اقدامات لازم را برای پیگیری به عمل آورد.
 
 
 
تاریخ:
1399/10/17
تعداد بازدید:
111
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal