برگزاری شصت و هفتمین جلسه کمیته معرفی رقم

شصت و هفتمین جلسه کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 1399/12/20 با حضور اکثریت اعضای کمیته به صورت حضوری و وبینار با میزبانی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه نتایج آزمون­های تعیین ارزش زراعی ارقام خارجی یونجه، گزارشات­ معرفی یک لاین سورگوم علوفه ای، یک هیبرید ذرت و دو لاین ماش به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1- نتایج آزمون تعیین ارزش زراعی ارقام خارجی یونجه که در دو آزمایش مجزا اجرا شده بودند ارائه گردید.

- نتایج آزمون تعیین ارزش زراعی چهار رقم جدید یونجه خارجی با نام های Larissa، Recital، GOLDENLEAF(Luxor)، FASTGROW (Corsa) توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. ارقام مذکور در آزمون تعیین ارزش زراعی در طی دو سال98 و 99 در مناطق کرج، یزد، بم و دزفول در مقایسه با چهار شاهد امید، توده بغدادی، توده یزدی و توده بمی مورد ارزیابی قرار گرفتند که از بین این ارقام، رقم FASTGROW (Corsa) با سازگاری عمومی مطلوب تایید شد و ارقام Recital و GOLDENLEAF(Luxor) با سازگاری خصوصی برای منطقه کرج و مناطق مشابه (اقلیم معتدل) تایید شدند. رقم Larissa نیز مورد تایید واقع نشد.

- نتایج آزمون تعیین ارزش زراعی چهار رقم جدید یونجه خارجی با نام های Sardi10-Series2، Sardi7-series2، Heritage10، Heritage Endurance توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال ارائه گردید. ارقام مذکور در آزمون تعیین ارزش زراعی در طی دو سال زراعی98 و 99 در مناطق داراب، جیرفت و دزفول در مقایسه با رقم امید و توده بومی بغدادی به عنوان ارقام شاهد مورد ارزیابی قرار گرفتند که از بین این ارقام دو رقم Heritage10 و Heritage Endurance مورد تایید قرار گرفتند و همچنین رقم Sardi10-Series2 با سازگاری خصوصی برای منطقه جیرفت و دزفول و مناطق مشابه آن تایید شد. رقم Sardi7-series2 نیز مورد تایید واقع نشد.

2- گزارش معرفی یک لاین سورگوم علوفه ای با کد KFS18 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین مذکور با پتانسیل عملکرد بالا در شرایط نرمال و شرایط تنش خشکی، دارای کیفیت علوفه بالا، قدرت جوانه زنی بالا، مقاوم به خوابیدگی، متحمل به خشکی، متوسط رس، خوش خوراک برای دام و قابلیت سیلوپذیری مطلوب مورد تایید قرار گرفت و با نام "منصور" معرفی شد.

3- گزارش معرفی یک هیبرید ذرت با کد سینگل کراس 380 (KSC380) توسط اعضاء هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. هیبرید مذکور با عملکرد دانه بالا، زودرسی و پایداری عملکرد دانه فقط برای مصارف دانه­ای مورد تایید قرار گرفت و با نام "چاووش" معرفی شد.

4- گزارش معرفی دو لاین ماش با کدهای VC6368(46-40-4)و VC 3960 – 88توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. دو لاین مذکور با عملکرد و وزن هزار دانه بالا، دانه­های درشت، امکان برداشت مکانیزه با کمباین غلات بدون ریزش غلاف و دانه و دوره رشد کوتاه و رنگ سبز تیره دانه مورد تایید قرار گرفتند و لاین VC6368(46-40-4) با نام " سخاوت" و لاین VC 3960 – 88با نام " زربخش" معرفی شد.

 
 
تاریخ:
1399/12/25
تعداد بازدید:
352
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal