برگزاری پنجاه و چهارمین جلسه کمیته معرفی رقم

جلسه پنجاه و چهارم کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 98/11/30 با حضور اکثریت اعضای کمیته، در موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه گزارشات معرفی دو ژنوتیپ گیلاس، یک لاین کلزای زمستانه، سه لاین کلزای بهاره و یک لاین گندم نان به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1-گزارش معرفی دو ژنوتیپ گیلاس توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم باغبانی ارائه شد. این دو ژنوتیپ جزء ارقام زودرس بوده و متوسط وزن میوه این دو ژنوتیپ در مقایسه با رقم عدلی بالاتر است. با توجه به ویژگی­های مثبت این دو ژنوتیپ، به ترتیب با نام­های " شاندیز" و " توس" مورد تایید قرار گرفتند.

2- گزارش معرفی یک لاین کلزای زمستانه توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین مذکور نسبت به رقم شاهد Okapi دارای برتری عملکرد دانه و عملکرد روغن است، با توجه به پتانسیل عملکرد بالا و سازگاری خوب این لاین به شرایط مناطق سرد و معتدل سرد کشور در قیاس با ارقام شاهد و آزاد گرده افشان، با نام " نیلوفر" مورد تایید قرار گرفت.

3- گزارش معرفی سه لاین کلزای بهاره توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد.

الف-لاین اول :یک لاین آزادگرده افشان بوده که دارای برتری عملکرد دانه و روغن نسبت به شاهد RGS003، سازگاری مناسب در شرایط اقلیم گرم جنوب کشور، زودرسی ده روزه نسبت به شاهد و امکان فرار از خشکی انتهای فصل، دارا بودن مقادیر بیشتر اسید چرب تک غیر اشباعی و مقادیر کمتر اسیدهای چرب چند غیر اشباعی و مقدار کمتر گلوکوزینولات می­باشد که با توجه به ویژگی های ذکر شده با نام " آسا" مورد تایید قرار گرفت.

ب- لاین دوم : یک لاین آزاد گرده افشان بوده که از سازگاری مناسبی در شرایط اقلیم گرم جنوب کشور برخوردار است، برتری عملکرد دانه و روغن نسبت به شاهد RGS003 می­باشد، بدلیل دارا بودن مقادیر بیشتر اسید چرب تک غیر اشباعی و مقادیر کمتر اسیدهای چرب چند غیر اشباعی و نیز مقدار کمتر گلوکوزینولات از کیفیت بهتری برخوردار است که با نام " روشنا" مورد تایید قرار گرفت.

ج) لاین سوم : به‌عنوان یک لاین آزاد گرده افشان از سازگاری بالایی در شرایط اقلیم گرم شمال و گرم جنوب کشور برخوردار است، دارای برتری عملکرد دانه و روغن نسبت به شاهد RGS003، بدلیل دارا بودن مقادیر بیشتر اسید چرب تک غیر اشباعی و مقادیر کمتر اسیدهای چرب چند غیر اشباعی و نیز مقدار کمتر گلوکوزینولات از کیفیت بهتری برخوردار است که با نام " آرام" مورد تایید قرار گرفت.

4-گزارش معرفی یک لاین گندم نان توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. این لاین دارای تیپ رشد بینابین بوده و با سازگاری بالا با منطقه سرد کشور، پتانسیل عملکرد بالا و مقاومت قابل قبول به بیماری زنگ زرد با نام "حیران" مورد تایید قرار گرفت.

 
تاریخ:
1398/12/04
تعداد بازدید:
2362
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal