هفتاد و ششمین جلسه کمیته معرفی رقم

هفتاد و ششمین جلسه کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 1400/09/17 با حضور اکثریت اعضای کمیته به صورت حضوری و وبینار با میزبانی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه نتایج آزمون تعیین ارزش زراعی ارقام خارجی سویا، بررسی وضعیت معرفی مشروط ارقام کلزای Trapper وAgamax ، گزارشات­ معرفی دو لاین کینوا و یک رقم سنتتیک یونجه به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1- نتایج آزمون تعیین ارزش زراعی پنج رقم سویا توسط عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال ارائه گردید. ارقام با نام های Selena، Laura، Lidija، Adonai و DM519 به همراه سه رقم شاهد (کوثر، ویلیامز و صبا) در چهارمنطقه گرگان، ساری، مغان، کرج در طی سال­های زراعی 98 - 97 و 99 98 ارزیابی شدند. براساس نتایج به دست آمده چهار رقم Selena، Laura، Adonai، DM519 مورد تایید قرار گرفتند و رقم Lidija رد شد.

نتایج آزمون تعیین ارزش زراعی ارقام سویا

ردیف

نام رقم

متقاضی

وضعیت تایید

تایید شد

رد شد

1

Selena

Zemun Polje

*

 

2

Laura

Zemun Polje

*

 

3

Lidija

Zemun Polje

 

*

4

Adonai

Manara

*

 

5

DM519

Manara

*

 

2- پیرو مصوبه چهل و پنجمین جلسه کمیته معرفی رقم مورخ 01/03/1398، در خصوص بررسی وضعیت معرفی مشروط ارقام کلزای Trapper وAgamax ، با توجه به اتمام دوره تایید مشروط آنها، از بازدیدکنندگان این دو رقم در این جلسه دعوت به عمل آمد. رقم Trapper توسط یکی از متخصصان تعیین شده مورد بازدید و ارزیابی قرار گرفته بود اما بازدید از رقم Agamax علی رغم هماهنگی­های انجام شده، به علت شیوع بیماری کرونا و لغو ماموریت­های اداری انجام نشد. پس از استماع نظرات مدعوین، براساس تصمیم اعضای کمیته مقرر شد رقم Trapper از حالت تایید مشروط خارج شود و به طور دائم مورد تایید واقع شود اما رقم Agamax نیاز به بررسی مجدد دارد و یک سال دیگر در وضعیت تایید مشروط قرار گیرد تا بعد از بررسی تکمیلی در خصوص تایید نهایی آن تصمیم گیری شود.

3- گزارش معرفی دو لاین کینوا با کدهای لاین دانه سیاه و درشت(NSRCQ-A) و لاین زودرس متحمل به تنش شوری(NSRCQ-D) توسط عضو هیات علمی مرکز ملی تحقیقات شوری به شرح ذیل ارائه شد.

3-1- لاین دانه سیاه و درشت (NSRCQ-A) : این لاین با دانه درشت، زودرسی، عدم ریزش، حداقل درصد افت، یکنواختی سایز دانه (بیش از 48 درصد دانه­ها در سایز درشت و 36 درصد در سایز متوسط)، وزن هزار دانه بیشتر در مقایسه با تی­تی­کاکا (یک گرم)، میانگین عملکرد بالاتر از رقم تی­تی­کاکا (میانگین عملکرد دانه متوسط 3 تن در هکتار با حداکثر 5 تن در هکتار) و مقاوم به ورس مورد تایید قرار گرفت و با نام "رحمت" معرفی شد.

3-2- لاین زودرس متحمل به تنش شوری(NSRCQ-D) : از ویژگی­های بارز این لاین کینوا ،تحمل به تنش شوری، زودرسی، عدم ریزش، حداقل درصد افت، مقدار ساپونین کمتر از تی­تی­کاکا و سازگاری وسیع، یکنواختی سایز دانه (بیش از 40 درصد در سایز درشت)، با عملکرد دانه 800 کیلوگرم در هکتار بیشتر از تی­تی­کاکا در شرایط شور می باشد. همچنین این لاین می­تواند در محدوده شوری آب آبیاری 14-8 دسی زیمنس بر متر که برای سایر گیاهان زراعی اقتصادی نیست محصول اقتصادی تولید کند. با توجه به ویژگی های ذکر شده لاین مذکور مورد تایید قرار گرفت و با نام "صدوق " معرفی شد.

4- گزارش معرفی یک رقم سنتتیک یونجه توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. میانگین عملکرد علوفه تر و ماده خشک این رقم به ترتیب 38609 و 10231 کیلوگرم در هر هکتار بوده و میانگین عملکرد اکوتیپ شاهد محلی (عین‌الدین) به ترتیب 31589 و 8371 کیلوگرم در هکتار بوده که این رقم از نظر عملکرد علوفه تر و ماده خشک نسبت به عملکرد اکوتیپ شاهد محلی(عین‌الدین) حدود 22 درصد برتری تولید داشت. رقم سنتتیک در شرایط طبیعی و آلودگی مزرعه‌ای نیز از نظر مقاومت به سرخرطومی به عنوان مهم‌ترین آفت یونجه، مقاومت بیشتری از اکوتیپ شاهد نشان داد که مورد تایید قرار گرفت و با نام "نفیس" معرفی شد.

 
تاریخ:
1400/09/27
تعداد بازدید:
146
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal