برگزاری هفتاد و هفتمین جلسه کمیته معرفی رقم در مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال

هفتاد و هفتمین جلسه کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 1400/10/8 با حضور اکثریت اعضای کمیته به صورت حضوری و وبینار با میزبانی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه گزارشات­ معرفی یک لاین کنجد، یک لاین برنج و یک ژنوتیپ عدس به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1-     گزارش معرفی یک لاین کنجد با کد SES-91-17توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین مذکور دارای عملکرد بالا، طول دوره رویش کوتاه و مقاومت بهتر به بیماری بوده که مورد تایید قرار گرفت و با نام "فخرا" معرفی شد.

2-    گزارش معرفی یک لاین برنج با کد AHS توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور ارائه شد. این لاین با ویژگی‌های زودرسی، کوتاهی ارتفاع بوته، وزن هزار دانه مناسب، مقاومت در مقابل بیماری بلاست و تحمل به کرم ساقه‌خوار برنج، قابلیت ‌راتون‌زایی، عملکرد متوسط بالا، نیاز آبی کمتر به ‌دلیل زودرسی و قابلیت دو بار کشت در یک سال مورد تایید قرار گرفت و با نام "هلال" معرفی شد.

3-    گزارش معرفی یک ژنوتیپ عدس با کد ILL4605 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات دیم کشور ارائه شد. ژنوتیپ مذکور با ویژگی­های برتری عملکرد دانه و پایداری آن نسبت به ارقام شاهد کیمیا و گچساران، وزن صد دانه 6/4 گرم، ارتفاع بوته بیشتر و تیپ بوته ایستاده، دانه­های سبز درشت و بازار پسند، تحمل بالا در مقابل بیماری مهم شایع از جمله پژمردگی فوزاریومی (هم در شرایط مزرعه­ای در ایستگاه­های هم اقلیم و هم در آلودگی مصنوعی در مزرعه و گلخانه) مورد تایید قرار گرفت و با نام "نوژیان" معرفی شد.

 
تاریخ:
1400/10/15
تعداد بازدید:
82
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal