دکتر عصاره: کمیسیون بازنگری تولید بذر سیب‌زمینی با هدف تولید بذر گواهی‌شده و استاندارد و با مدیریت جهاد کشاورزی اردبیل تشکیل می‌شود.

دکتر عصاره: کمیسیون بازنگری تولید بذر سیب‌زمینی با هدف تولید بذر گواهی‌شده و استاندارد و با مدیریت جهاد کشاورزی اردبیل تشکیل می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسن عصاره شامگاه چهارشنبه در جلسه کمیته فنی بذر سیب زمینی استان اردبیل اظهار کرد: کمیسیون بازنگری تولید بذر سیب‌زمینی با هدف تولید بذر گواهی‌شده و استاندارد و با مدیریت جهاد کشاورزی اردبیل تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه برای تولید بذر دارای گواهی، ایجاد مزارع ایزوله و با فاصله 400 متر از مزارع همجوار ضروری است، افزود: کارشناسان باید با نظرات فنی و تجربی دقیق موضوع تولید بذر سیب زمینی را بررسی کرده و راهکارهای تولید بذر مورد تأیید و دارای گواهی معتبر را برای تصویب در هیأت امنای مؤسسه تحقیقات، ثبت، گواهی و کنترل بذر و نهال کشور ارائه کنند.

رئیس مؤسسه تحقیقات، ثبت، گواهی و کنترل بذر و نهال کشور بیان کرد: در بحث تولید بذر سیب زمینی تنها مشکل موضوع ایزولاسیون مزارع تولید بذر نیست چرا که میزان مصرف بذر گواهی شده هم چندان زیاد نبوده و لازم است که با کمک دولت، تولید و مصرف بذر سیب زمینی همگام پیش برود.

عصاره ادامه داد: از نظر فنی در خصوص موضوع حساس تأمین استاندارد بذر، نباید امروز کاری بکنیم که در سال‌های پیش‌رو، برای مردم و کشاورزان گرفتاری و مشکل جدی دیگری ایجاد شود.

وی افزود: بخش مهمی از تولید محصول و بذر سیب زمینی کشور هر چند بدون گواهی رسمی، در اردبیل انجام می‌شود و اگر این استان در زمینه تولید دچار مشکل شود، کل کشور دچار مشکل خواهد شد.

به نقل از پانا: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت مسئولان جهاد کشاورزی تمام تلاش خود را برای تولید بذر سیب‌زمینی در استان به‌کار گرفته‌اند.

یاسر عبداللهی عابد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل در جلسه کمیته فنی بذر سیب زمینی استان با بیان اینکه از تولید بذر در داخل استان حمایت می‌شود، اظهار کرد: مدیران استانی عزم خود را برای تولید بذر در استان اردبیل جزم کرده‌اند.

وی بیان کرد: کلیه زیرساخت‌های تولید بذر بومی سیب زمینی در استان اردبیل فراهم شده و شرکت‌های دانش بنیان نیز در این زمینه در استان شکل گرفته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی استان برای تولید سالانه 180 هزار تن بذر سیب زمینی در داخل این استان تا چهار سال آینده برنامه‌ریزی کرده است.

عبداللهی عابد تصریح کرد: اردبیل در حوزه تولید بذر سیب زمینی توان بالایی دارد و هر چند که بذر گواهی شده در استان به مقدار کافی تولید نمی‌شود ولی نباید نیاز بذری این استان از جاهای دیگر تأمین شود.

وی افزود: برای توسعه کشت سیب زمینی در استان اردبیل برنامه چهار ساله‌ای تدوین شده که در قالب آن، کشت این محصول با محوریت تغییر الگوی کشت و نیز تولید بذر در خود استان دنبال می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل با بیان اینکه سالانه بیش از 800 هزار تن سیب زمینی در اردبیل تولید می‌شود، گفت: باید راهکارهای ایجاد مزارع تولید بذر در استان بررسی شده و بذر گواهی شده در استان تولید و روانه بازار شود.

تاریخ:
1401/05/26
تعداد بازدید:
398
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal