مشارکت مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در مجمع عمومی اتحادیه بذر اکو

همگرائی منطقه‌ای یکی از سیاستهای اصولی خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده و هست. تشکیل سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) حاصل چنین نگرشی می باشد. توسعه و همگرائی صنعت بذر به عنوان محور اصلی توسعه بخش کشاورزی در بین کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی (ECO) که در حال حاضر 10 کشور جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، ترکیه، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان وقزاقستان اعضای آن می باشند، از چند سال پیش مورد تاکید و پیگیری اعضا قرار گرفته بود. حاصل چنین نگرش منطقه‌ای، تشکیل اتحادیه بذر کشورهای اکو (ECOSA) در سال 2009 میلادی در آنتالیای ترکیه بود.

در آبانماه سالجاری، دومین جلسه هیات مدیره و مجمع عمومی اتحادیه بذر اکو در شهر استانبول برگزار گردید. در این جلسه، آقای صمد مبصّر معاون مؤسسه که نایب رئیس این اتحادیه نیز می‌باشند، به عنوان نماینده ایران شرکت داشتند.

پس از حدود دو سال پیگیری مستمر، خوشبختانه اساسنامه و تشکیل این اتحادیه در هیات دولت ترکیه تصویب و به طور رسمی ثبت گردید. این امر راه را برای عضوگیری اتحادیه از بین فعالین حقوقی صنعت بذر کشورهای عضو، فراهم ساخت. در اولین گام نیز پروژه‌ای با بودجه 400 هزار دلار جهت ظرفیت سازی صنعت بذر کشورهای اکو در این مجمع طرح و کلیات آن به تصویب رسید که از ابتدای سال 2012 اجرا خواهد شد.

همزمان با تشکیل مجمع سالیانه ECOSA، سمینار دو روزه‌ای تحت عنوان توسعه صنعت بذر اکو نیز برگزار شد که نماینده کشورمان در قالب سخنرانی به تشریح نظام کنترل و گواهی بذر ایران برای حاضرین پرداخت. لازم به ذکر است که همزمان با برگزاری مجمع سالیانه ECOSA و سمینار ذکرشده، دومین نمایشگاه اختصاصی صنعت بذر ترکیه در محل نمایشگاههای CNR استانبول برگزار شد.

 
 
تاریخ:
1398/08/28
تعداد بازدید:
398
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal