برگزاری شصت و چهارمین جلسه کمیته معرفی رقم

شصت و چهارمین جلسه کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 29/11/1399 با حضور اکثریت اعضای کمیته به صورت حضوری و وبینار با میزبانی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه گزارشات­ معرفی یک لاین برنج، یک لاین گندم دوروم، یک لاین نخود دیم، دو لاین گندم نان دیم، یک لاین گندم آبی، دو کلون سیب زمینی، یک لاین گلرنگ و یک لاین بالنگوی شهری به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1- گزارش معرفی یک لاین برنج با کد TM8-B-7-1یا MN5 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور به صورت وبیناری ارائه شد. لاین‌ مذکور حاصل از موتاسیون القایی رقم طارم محلی در طی اجرای چند پروژه مشترک با پژوهشکده کشاورزی هسته‌ای به‌دست آمده‌ است که علاوه بر دارا بودن خصوصیات مطلوب ارقام محلی (میزان آمیلوز مناسب، درجه حرارت ژلاتینی شدن متوسط، عطر خوب و کیفیت پخت مشابه ارقام محلی) متحمل به تنش خشکی بوده و دارای ارتفاع کوتاه‌تر و عملکرد بالاتر در شرایط تنش خشکی و نرمال نیز هست که مورد تایید قرار گرفت و با نام "کیان" معرفی شد.

2- گزارش معرفی یک لاین گندم دوروم STORLOM/3/RASCON_37/TARRO_2//RASCON… توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور به صورت وبیناری ارائه شد. لاین مذکور با عملکرد بالا، سازگار به شرایط دیمزارهای مناطق معتدل سرد و گرم، پایداری عملکرد، پروتئین بالا، مقاوم به ورس، مقاومت نسبی به بیماری­های زنگ و سیاهک و واکنش مناسب به شرایط آبیاری تکمیلی با نام"سپند" مورد تایید قرار گرفت.

3- گزارش معرفی یک لاین نخود با کد SAR80J910K13-87 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور به صورت وبیناری ارائه شد. لاین مذکور با داشتن عملکرد مناسب، دارای پایداری در عملکرد، داشتن تیپ بوته ایستاده و ارتفاع مناسب جهت برداشت با کمباین، وزن صد دانه بالاتر از ارقام موجود، سفید بودن دانه، متحمل نسبت به بیماری‌های برق‌زدگی و فوزاریوم مورد تایید قرار گرفت و با نام "کاویان" معرفی شد.

4- گزارش معرفی دو لاین گندم نان با کدهای Azar2/82 (CB-R5)/8/Sabalan/6/… و ERYT783-96/SHARK-1 TCI-001409030YE-030YE-2E-0E-5AP-0AP توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از طریق وبینار ارائه شد. هر دو لاین با توجه به ویژگی های مطلوبشان و عملکرد بیشتر در شرایط دیم و مقاومت به بیماری زنگ زرد مورد تایید قرار گرفتند و لاین Azar2/82 (CB-R5)/8/Sabalan/6/… با نام "راد" و لاین ERYT783-96/SHARK-1 TCI-001409030YE-030YE-2E-0E-5AP-0AP با نام "هور" معرفی شد.

5- گزارش معرفی یک لاین گندم نان با کد S-94-7 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین مذکور با پتانسیل عملکرد دانه بالا، پایداری عملکرد، مقاومت قابل قبول به بیماری زنگ زرد، تحمل به خوابیدگی و مقاومت به ریزش دانه با نام "آینه" مورد تایید قرار گرفت.

6- گزارش معرفی دو کلون سیب زمینی با کدهای 901675 و 901027 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد.

- کلون 901675 : متوسط رس با پتانسیل عملکرد بالا و مناسب کشت بهاره، دارای بافت نسبتاً نرم، فرم غده تخم مرغی، رنگ گوشت تازه زرد روشن، مناسب برای مصرف چندمنظوره، مقاوم نسبت به ویروس PVA، نیمه­مقاوم نسبت به بیماری­های رایزوکتونیا و اسکب باکتریایی بوده که با توجه به سازگاری خصوصی و عملکرد بالا در منطقه اردبیل، فقط برای این منطقه مورد تایید قرار گرفت و با نام "تکتا" معرفی شد.

- کلون901027 : متوسط رس با پتانسیل عملکرد بالا و مناسب کشت بهاره، دارای بافت کاملا آردی، ماده خشک بالاتر از رقم شاهد، فرم غده تخم مرغی مایل به گرد، رنگ گوشت تازه زرد، مناسب برای چیپس، مقاوم نسبت به ویروس PVS، نیمه­مقاوم نسبت به بیماری­های رایزوکتونیا و اسکب باکتریایی بوده که برای مصارف صنعتی مورد تایید قرار گرفت و با نام "رونا" معرفی شد.

7- گزارش معرفی یک لاین گلرنگ با کد لاین 13 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور ارائه شد. لاین جدید با مشخصات میانگین کل میزان روغن دانه 1/36 درصد و عملکرد دانه 679 کیلوگرم در هکتار لاینی با محتوای روغن بالا و عملکرد دانه مناسب و نیمه پا کوتاه، دانه درشت، باگلچه­های زرد رنگ و برگ­ها و براکته­ها خاردار، نیمه مقاوم نسبت به بیماری­های زنگ گیاهچه و فوزاریوم و مناسب کشت پاییزه مناطق دیم معتدل سرد و کشت بهاره زود هنگام مناطق دیم سردسیر می باشد که با توجه به ویژگی­های مطلوب آن با نام "امید" مورد تایید قرار گرفت.

8- گزارش معرفی یک لاین بالنگوی شهری با کد لاین کردستان توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور ارائه شد. این ژنوتیپ با میانگین روغن دانه 42 درصد، کیفیت مطلوب روغن (بیشترین محتوای امگا 3 در بین محصولات روغنی) و میانگین عملکرد دانه و روغن مطلوب (به­ترتیب 929 و 392 کیلوگرم در هکتار) میانگین وزن هزار دانه 4/4 گرم، مقاوم به سرما، مناسب کشت پاییزه در مناطق دیم معتدل سرد، سرد و گرمسیرکشور بوده که مورد تایید قرار گرفت.

 
تاریخ:
1399/12/05
تعداد بازدید:
763
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal