برگزاری شصت و ششمین جلسه کمیته معرفی رقم در مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال

شصت و ششمین جلسه کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 1399/12/13 با حضور اکثریت اعضای کمیته به صورت حضوری و وبینار با میزبانی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه گزارشات­ معرفی یک لاین سویا، دو ژنوتیپ گیلاس، یک لاین جو دیم و یک لاین کلزا به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1- گزارش معرفی یک لاین سویا با کد Soy 91-19a توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر از طریق وبینار ارائه شد. لاین مذکور با عملکرد بالا، متعلق به گروه رسیدگی 3 ، تیپ رشد نا‌محدود، رنگ گل بنفش، رنگ دانه کرمی، کیفیت روغن مطلوب، مقاوم به ریزش دانه و خوابیدگی بوته، مقاوم به پوسیدگی ریشه و ساقه فیتوفترائی و نیمه متحمل به پوسیدگی ذغالی و متحمل به کم‌آبی میوه مورد تایید قرار گرفت و با نام "رحمت" معرفی شد

2- گزارش معرفی دو ژنوتیپ گیلاس با کدهای XX-89-1 و FF-89-1توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم باغبانی از طریق وبینار ارائه شد.

- ژنوتیپ زودرس XX-89-1با متوسط وزن میوه (73/7 گرم) و میزان مواد جامد محلول(87/19%) در مقایسه با رقم عدلی، توس و شاندیز از میانگین وزن میوه بالاتر و مواد جامد محلول بیشتری برخوردار است که مورد تایید قرار گرفت و با نام "عطار" معرفی شد.

- ژنوتیپ میان­رس FF-89-1 که در هفته سوم خرداد می­رسد با متوسط وزن میوه (17/10 گرم)و میزان مواد جامد محلول(66/19%) در مقایسه با ارقام شاندیز و توس دارای وزن بالاتر و میزان مواد جامد محلول بیشتری برخوردار است. از این رو این ژنوتیپ به عنوان اولین رقم میان­رس داخلی مورد تایید قرار گرفته و با نام "زُشک" معرفی شد.

3- گزارش معرفی یک لاین جو دیم با کد Schuyler//Alpha/Durra/3/Radical توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از طریق وبینار ارائه شد. لاین مذکور با تیپ رشد بینابین و عملکرد دانه بیشتر (12 درصد افزایش)، پایداری عملکرد بالاتر براساس پارامترهای پایداری و زودرسی نسبت به رقم آبیدر، پروتئین خام دانه بیشتر نسبت به آبیدر و انصار، نیمه حساس نسبت به بیماری زنگ زرد و زنگ قهوه­ای، نیمه مقاوم نسبت به بیماری اسکالد و نیمه مقاوم تا نیمه حساس نسبت به بیماری سفیدک پودری مورد تایید قرار گرفت و با نام " باریش" معرفی شد.

4- گزارش معرفی یک لاین کلزا با کد Gh/37/85-86/RGS003 توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور از طریق وبینار ارائه شد. لاین مذکور با خصوصیات زراعی مطلوب برای شرایط دیم از جمله گلدهی زودهنگام، طول دوره رویش کوتاه، وزن هزار دانه بالا، دارا بودن عملکرد دانه و روغن مناسب، ثبات و پایداری عملکرد مورد تایید قرار گرفته و با نام " تابان" معرفی شد.

 
تاریخ:
1399/12/20
تعداد بازدید:
528
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal