طرح مردمی کاشت یک میلیارد نهال

 

طرح مردمی کاشت یک میلیارد نهال
در دهه­ های اخیر با رشد جوامع شهری، صنعتی شدن و بهره برداری بیش از اندازه از جنگلها و مراتع، منجر به ایجاد تغییرات اقلیمی و تخریب پوشش گیاهی، کاهش نفوذ پذیری روان آبهای سطحی و ایجاد بحران ریزگردها شده که زندگی را در جوامع بشری به جد تهدید می­ کند. مطالعات نشان می ­دهد که از 6 تریلیون اصله درختی که در کره زمین وجود داشته حدود نیمی از آن به دلیل فعالیت های بشری از بین رفته است. کارشناسان راه حل مقابله با این بحران زیست محیطی را احیاء پوشش گیاهی و توسعه درخت کاری می دانند.
 

مزایای ایجاد و توسعه پوشش گیاهی چیست؟

از مزایای افزایش پوشش گیاهی می­توان به افزایش میزان نفوذ پذیری آبهای سطحی، جلوگیری از وقوع سیلاب­ های مخرب، تقویت سفره ­های آب زیر زمینی، ممانعت از ایجاد و گسترش ریزگردها و جلوگیری از گرم شدن کره زمین از طریق ترسیب کربن اشاره کرد.  
 

وظایف ملی و بین المللی:
با توجه به عضویت کشور جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون تغییر اقلیم و کنوانسیون مبارزه با بیابان‌زایی و همچنین با عنایت به ماده 22 قانون هوای پاک که حداکثر تا ده سال پس از ابلاغ این قانون، شهرداری‌های شهرهای بالای پنجاه هزار نفر جمعیت موظفند با همکاری وزارت نیرو و ادارات منابع طبیعی شهرستان، سرانه فضای سبز خود را حداقل به پانزده مترمربع برسانند و قوانین بالادستی بر حفظ و احیاء منابع طبیعی تاکید دارند، اجرای این طرح مردمی برای توسعه پوشش گیاهی با تولید و تأمین نهال مورد نیاز (گونه‌های با نیاز آب کم، مقاوم و بومی) توسط سازمان منابع طبیعی و سایر بخشها و عملیات کاشت، نگهداری و مراقبت توسط همه دستگاه ها ، تشکلهای مردم نهاد و سایر اقشار جامعه ضرورت دارد تا برای مقابله با بحران آب و هوایی، عزمی جهانی برای کاشت یک تریلیون نهال تا سال 2030 در جهان شکل گیرد و کشور جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو متعهد جامعه جهانی با کاشت یک میلیارد نهال در این اقدام بین المللی مشارکت داشته باشد.

 

مشارکت کنندگان در این طرح:
در این طرح نهاد های عمومی غیر دولتی، تشکلهای مردم نهاد، دستگاه های اجرایی و دولتی، صنایع و کارخانجات ، صدا و سیما و ... مشارکت خواهند داشت. امید است اینکه ایرانی قوی و آباد داشته باشیم.

فیلمی از کاشت نهال درعرصه های منابع طبیعی
 
 
   
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1401/12/14
تعداد بازدید:
2803
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal