تمدید اعتبارنامه سه ساله و افزایش دامنه فعالیت آزمایشگاه تجزیه کیفی بذر توسط انجمن بین المللی آزمون بذر (ایستا)

آزمایشگاه تجزیه کیفی بذر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال مؤفق به دریافت اعتبارنامه سه ساله انجمن بین­ المللی آزمون بذر شد.

 

به گزارش روابط عمومی مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال؛ پس از اقداماتی از قبیل بررسی و مطالعه الزامات انجمن بین المللی آزمون های بذر(ایستا)، تدوین روش های اجرایی استاندارد مطابق با الزامات اعتباردهی ایستا، ارسال تمام مدارک و مستندات تهیه شده به کمیته اعتبارسنجی ایستا به منظور ارزیابی مدارک و مستندات و همچنین انطباق آن با الزامات اعتباردهی ایستا، ارزیابی سیستمی و فنی آزمایشگاه توسط تیم ارزیاب انجمن بین­المللی آزمون بذر انجام شد. پس از اتمام فرآیند بازرسی سیستمی و فنی، بازرسان ایستا، آزمایشگاه تجزیه کیفی بذر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال را حائز استانداردهای لازم برای تمدید اعتبارنامه و همچنین افزایش دامنه فعالیت دانستند. در نهایت کمیته اجرایی اعتبارسنجی ایستا، با تمدید اعتبارنامه بین­ المللی ایستا و افزایش دامنه فعالیت موافقت نمود. آزمایشگاه تجزیه کیفی بذر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال به عنوان تنها آزمایشگاه دارای اعتبار بین ­المللی ایران در لیست 146 آزمایشگاه معتبر ایستا در 63 کشور در سطح دنیا قرار دارد. دریافت این اعتبارنامه این امکان را در کشور ایجاد نمود که برای صادرات بذر برگه ­های معتبر ایستا را صادر نماید که در دنیا مورد پذیرش بوده و گام مهمی در صادرات بذر کشور ایفا می­نماید. در دو سال گذشته 557 گواهی نارنجی بین­ المللی ایستا توسط مؤسسه صادر شده است.

 
 

شایان ذکر است از بین کشورهای همسایه ایران که مرز آبی یا خاکی با کشور دارند تنها سه کشور روسیه، ترکیه و پاکستان دارای آزمایشگاه تجزیه بذر اکردیته هستند، لذا اخذ اعتبارنامه ایستا علاوه بر اینکه شرایط فعالیت تجارت بذر در سطح بین­ الملل را برای تولیدکنندگان بذر کشور فراهم نموده، این امکان را ایجاد نموده است که به عنوان آزمایشگاه مجاز برای صدور گواهی بین المللی ایستا، تجارت بذر در سایر کشورها از طریق کشور ایران و با گواهی های صادره از آزمایشگاه تجزیه کیفی بذر این مؤسسه انجام پذیرد.

تاریخ:
1402/12/21
تعداد بازدید:
392
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal