برگزاری یکصد و سومین جلسه کمیته رقم

یکصد و سومین جلسه کمیته معرفی رقم در روز چهارشنبه مورخ 1402/12/9 با حضور اعضای کمیته، با میزبانی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. در این جلسه گزارش­ معرفی دو لاین جو، یک لاین گندم و نتایج آزمون تعیین ارزش زراعی ارقام چغندرقند بهاره و سیب زمینی به شرح ذیل ارائه و بررسی گردید:

1- گزارش معرفی یک لاین جو توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین فوق با میانگین ارتفاع بوته 85 سانتیمتر، تعداد روز تا ظهور سنبله 198 روز، تعداد روز تا رسیدگی فیزیولوژیکی243 روز از تاریخ کاشت و وزن هزار دانه 37 گرم، دارای تیپ رشد زمستانه، شش ردیفه، سازگاری خوب در مناطق معتدل سرد کشور، تحمل به تنش خشکی آخر فصل، متحمل به سرما، مقاوم نسبت به خوابیدگی و ریزش دانه می باشد. واکنش این لاین نسبت به بیماری زنگ زرد جو در ایستگاه اردبیل از مقاوم تا نیمه مقاوم و در ایستگاه زرقان نیمه حساس بوده و نسبت به سفیدک سطحی جو در ایستگاه های مشهد، کرج و نیشابور از مقاوم تا نیمه مقاوم و در ایستگاه گرگان نیمه حساس تا حساس می باشد و همچنین نسبت به بیماری های برگی لکه توری و اسکالد جو مقاوم و نسبت به لکه قهوه ای نواری جو نیمه مقاوم است. لاین فوق دارای میانگین پروتئین 11 درصد است که نشان دهنده درصد بالای پروتئین این لاین برای استفاده به عنوان علوفه می باشد که مورد تایید قرار گرفت و با نام " شکیبا " معرفی شد.

2- گزارش معرفی یک لاین جو توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین مذکور متحمل به تنش شوری بوده و دارای تیپ رشد بهاره است. میانگین ارتفاع گیاه آن در دو سال اجرای آزمایش تحت تنش شوری آب و خاک 75 سانتیمتر بود. مدت زمان لازم برای رسیدگی کامل این لاین 150 روز و طول مدت پر شدن دانه 40 روز بود. عکس العمل این لاین نسبت به بیماری­های زنگ زرد، سفیدک پودری و لکه نواری نیمه حساس تا حساس است. با توجه به پتانسیل عملکرد دانه بالای این لاین در شرایط شور آب و خاک و سازگاری مطلوب این لاین جهت کشت در اراضی آبی واقع در مناطق دارای تنش شوری آب و خاک در اقلیم های معتدل سرد تا معتدل گرم توصیه می گردد. این لاین نسبت به خوابیدگی نیمه مقاوم و ریزش دانه مقاوم بوده و دارای سنبله شش ردیفه با تراکم متوسط و میانگین پروتئین دانه 2/11درصد می باشد که مورد تایید قرار گرفت و با نام "طبس" معرفی شد.

3- گزارش معرفی یک لاین گندم نان توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ارائه شد. لاین فوق دارای پتانسیل عملکرد خوب، مقاومت قابل قبول نسبت به بیماری های زنگ زرد، زنگ قهوه ای، مقاومت خوب به ریزش دانه و دارای کیفیت نانوایی خیلی خوب می باشد. همچنین این لاین به علت زودرسی می تواند از شرایط خشکی و گرمای آخر فصل در مناطق کم باران اقلیم شمال فرار کند. با توجه به ویژگی های ذکر شده لاین مذکور مورد تایید قرار گرفت و با نام " فلاح" معرفی شد.

4- نتایج آزمون تعیین ارزش زراعی 11 رقم چغندرقند بهاره در قالب آزمایش­های ریزومانیا، ریزوکتونیا و نماتد که در طی سال­های 1402-1401 آزمون شده بودند، توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند ارائه گردید. نتایج تصمیمات کمیته در هر آزمون به شرح ذیل می باشد:

- در آزمایش مقاومت به بیماری ریزومانیا 11 رقم به همراه ارقام شاهد (Melindia وDenzel ) در پنج منطقه کرج، شیراز، مشهد، میاندوآب و همدان در طی دو سال مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس نتایج ارائه شده، سه رقم به شرح جدول ذیل مورد تایید قرار گرفتند و هفت رقم رد شدند.

- در آزمایش مقاومت به بیماری ریزوکتونیا، دو رقم به همراه ارقام شاهد (Basima، Amatos، Sharif و FD16B3013)، در میکروپلات در کرمانشاه در طی دو سال مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس نتایج ارائه شده، هیچ یک از ارقام مورد تایید قرار نگرفتند و هر دو رقم رد شدند.

- در آزمایش مقاومت به بیماری نماتد هفت رقم به همراه ارقام شاهد (Mondea وB6069 ) در آزمایش گلخانه در کرج و مزرعه در مشهد در طی دو سال مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس نتایج ارائه شده، دو رقم به شرح جدول ذیل مورد تایید قرار گرفتند و پنج رقم دیگر رد شدند.

آزمون تعیین ارزش زراعی ارقام چغندرقند بهاره

ردیف

نام رقم

متقاضی

نماینده

وضعیت تایید در هر آزمون

(A=Accept به معنای تایید و R= Reject به معنای عدم تایید در آزمون می باشد.)

Rizomania

Rizoctonia

Nematode

1

MH4026 (Galion)

Maribo hilleshog

پارس طراوت توس

R

-

R

2

MH2013 (Barelli)

Maribo hilleshog

پارس طراوت توس

R

-

R

3

Klara

wielkoplska hodowla buraka cukrowego

محمد ناصر ارجمند

R

-

-

4

Kuhn53

Kuhn & Co

تیلا

R

-

-

5

BTS5670

Betaseed

آرکام مهام همتا

A

R

-

6

1K125 KWS

KLEINWANZLEBENER SAATZUCHT AG

آرکام مهام همتا

A

R

A

7

Riorita KWS

KLEINWANZLEBENER SAATZUCHT AG

آرکام مهام همتا

A

-

A

8

Maroon

SESVANDERHAVE

وندانه کاو

R

-

R

9

Casablanca

Maribo hilleshog

راشین تجارت کیمیا

R

-

R

10

Kayak

Maribo hilleshog

راشین تجارت کیمیا

R

-

R

11

Diamenta

Maribo hilleshog

راشین تجارت کیمیا

R

-

-

5- نتایج آزمون تعیین ارزش زراعی سه رقم جدید سیب زمینی خارجی با نام­های Cardyma، Camelia و Memphis توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال ارائه گردید. ارقام مذکور در آزمون تعیین ارزش زراعی در طی دو سال زراعی1402-1401 در همدان، زنجان، فارس و مرکزی در مقایسه با ارقام شاهد مورد ارزیابی قرار گرفتند که از بین این ارقام دو رقمCardyma و Camelia تایید شدند و رقم Memphis نیز مورد تایید واقع نشد.

آزمون تعیین ارزش زراعی ارقام سیب زمینی

ردیف

نام رقم

متقاضی

نماینده

وضعیت تایید

(A=Accept به معنای تایید و R= Reject به معنای عدم تایید در آزمون می باشد.)

1

Cardyma

HZPC Holland B.V

بلند اختران توس

A

2

Camelia

HZPC Holland B.V

بلند اختران توس

A

3

Memphis

HZPC Holland B.V

بلند اختران توس

R

تاریخ:
1402/12/26
تعداد بازدید:
431
منبع:
اداره روابط عمومی و امور بین الملل
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال می باشد.
Powered by DorsaPortal